Psychoterapia dla dzieci – kiedy z niej skorzystać

Dla wielu rodziców decyzja, aby udać się wraz z dzieckiem do psychologa, jest trudna. Nadal bowiem pokutuje przekonanie, że psychoterapia skierowana jest do osób, które mają zaburzenia chorobowe. Od wielu lat psychologowie dziecięcy pomagają swoim małym pacjentom pokonać nieśmiałość oraz uczą, jak budować relacje z rówieśnikami.

Zaburzenia lękowe i trudności rozwojowe

Czym najczęściej zajmuje się dziecięcy psycholog Katowice korzystają z jego usług w przypadku nadpobudliwości ruchowej u dzieci czy przy leczeniu dzieci z zespołem Aspergera. Zarówno w przypadku podejrzenia występowania u dziecka ADHD, jak i zespołu Aspergera psycholog dziecięcy najpierw diagnozuje zaburzenie, a następnie dostosowuje terapię do sprecyzowanych potrzeb danego dziecka. Leczenie może przybierać formę warsztatów, w czasie których dzieci rozwijają również posiadane umiejętności społeczne. Podobnie kompleksowo psycholog zajmuje się dziećmi z określonymi lękami i fobiami, także związanymi z lękiem przed szkołą. Skuteczna psychoterapia oraz warsztaty dla dzieci pozwalają im uporać się z lękiem przed lataniem, szkołą czy z innymi rodzajami lęków.

Trudności edukacyjne i emocjonalne

Do psychologa warto się również zwrócić, gdy dziecko nie potrafi nawiązywać relacji z rówieśnikami, ma zbyt niską samoocenę lub jest nadmiernie nieśmiałe w określonych sytuacjach. Również problemy szkolne takie, jak niechęć do nauki czy do chodzenia do szkoły, trudności w przyswojeniu materiału czy też brak efektów w nauce mogą być powodem, aby psycholog zdiagnozował rodzaj problemów, jakie posiada dziecko. Nie zawsze jednak diagnoza musi oznaczać stwierdzenie występowania np. dysleksji u dziecka.

Bardzo ważnym problemem, który oznacza konieczność skierowania dziecka do psychologa dziecięcego, są zaburzenia odżywiania. W tym przypadku psychoterapia obejmuje zarówno dzieci, które są zbyt szczupłe i mają problemy z właściwym odżywianiem, jak i dzieci otyłe. Równie istotna jest pomoc psychologa w przypadku uzależnień od substancji psychoaktywnych czy od Internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok