Jakie choroby leczy laryngolog?

Z ogromnym prawdopodobieństwem wiesz, czym zajmuje się laryngolog. Być może odpowiesz, że jest to specjalista od chorób uszu. To oczywiście prawda, ale tylko częściowa. Zakres kompetencji laryngologa jest bowiem znacznie szerszy niż pozornie mogłoby się wydawać. Chciałbyś wiedzieć, czym jeszcze się zajmuje? Przeczytaj koniecznie poniższy artykuł by się tego dowiedzieć.

Laryngolog – czym się zajmuje?

Trzeba powiedzie uczciwie, że wprowadziliśmy Państwa w błąd. Nie ma takiej specjalizacji jak laryngologia. To jedynie zwyczajowa nazwa specjalizacji, której pełna nazwa powinna brzmieć: otolaryngologia. W takim przypadku wszystko staje się jasne, ponieważ poszczególny człony tej nazwy jasno tłumaczą nam w języku greckim, że jest to dziedzina, która za cel zainteresowania obrała sobie choroby uszu, nosa, krtani i oczywiście gardła. Można więc powiedzieć, że zajmuje się ten specjalista sporą częścią chorób związanymi z narządami, które znajdują się w naszej głowie. Będzie to nawet język.

Czy wyróżniamy specjalizacje laryngologiczne?

Jak w każdej dziedzinie, również w laryngologii wyróżniamy dodatkowe specjalizacje. Dzięki ich znajomości będziemy w stanie wybrać się do najlepszego specjalisty. Warto na początku zaznaczyć, ze głosem zajmie się fonatra. Jeśli nasze problemy dotyczą natomiast zatok i nos, to najlepiej wybrać się do rynologa. Uszy warto powierzyć otologowi.

Bardzo interesujące wydają się natomiast specjalizacje łączone, dzięki czemu możliwe jest bardziej kompleksowe leczenie. Możemy więc mówić o chirurgach czy onkologach laryngologach. W przypadku najmłodszych pacjentów można ponadto wyróżnić laryngologów dziecięcych.

Kiedy należy wybrać się do laryngologa?

W wielu przypadkach objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa bywają pomijane. Jest to bardzo niesłuszne podejście, jednak wynika ono przede wszystkim z niewiedzy. Mnóstwo objawów,  z którymi należałoby się wybrać do laryngologa traktujemy jako nieistotne, ponieważ nie wydają się one znaczące.

Większość z nas wybiera się do laryngologa wtedy, gdy mamy problemy z uszami lub zatokami. Nie powinniśmy tych wizyt jednak aż tak bardzo ograniczać. Warto pomyśleć o udaniu się do tego lekarza ponadto w przypadku, gdy mamy do czynienia z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Mogą to być nawet tak pozornie błahe sprawy jak chrypka, katar czy ból gardła. Do laryngologa należy się ponadto również wybrać w przypadku problemów z oddychaniem. Jeśli nawraca u nas krwawienie z nosa lub mamy krzywą przegrodę nosową, to również dobrze zwrócić się właśnie do tego specjalisty.

Te przykłady wydają nam się oczywiste, jest do tego lekarza specjalisty możemy się również zwrócić w przypadku problemów ze snem. Może chodzić na przykład o wybudzania się w nocy lub uczucie zmęczenia, nawet jeśli przespaliśmy całą noc. Dodatkowo warto tu oczywiście wymienić problemy z chrapaniem. Nie każdy ma również świadomość, że do laryngologa należy wybrać się także w przypadku problemów z równowagą, zaburzeniami smaku i węchu.

Powodów  do wizyt może być znacznie więcej. Warto regularnie się badać, jeśli mamy do czynienia z powyższymi symptomami. Do laryngologa można umówić się w prosty sposób przez stronę lekarzebezkolejki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok