Jak unikać zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego nie należy do przyjemności. Ból podbrzusza, pieczenie, a także częste oddawanie moczu – to objawy, które mu towarzyszą. Ten stan zapalny dotyka znacznie częściej kobiety, jednak mężczyźni wraz z wiekiem również cierpią z tego powodu częściej ze względu na przerost gruczołu krokowego. Sprawdźcie, jak leczyć, a także jak zapobiegać zapaleniu pęcherza.

Objawy zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego jest wywoływane przez bakterie i drobnoustroje, które dostają się do naszych dróg moczowych z okolic odbytu. Najczęściej są to pałeczki okrężnicy, ale mogą to być również dwoinki rzeżączki, gronkowce, a także inne wirusy lub grzyby.

Jakie są więc objawy zapalenie pęcherza. Są dość oczywiste. Zaliczyć można do nich przede wszystkim ból w podbrzuszu, częste wizyty w toalecie i parcie na oddawanie moczu. Dodatkowo bardzo często mocz u takich osób miewa nieprzyjemny zapach, a jego oddawania wiąże się z pieczeniem. W niektórych wypadkach w moczu może znaleźć się krew. Bardzo często tym objawom towarzyszy również osłabienie i podwyższona temperatura. Należy bowiem pamiętać, że w naszym organizmie występuje stan zapalny.

Zapalenie pęcherza w ciąży

Warto pamiętać o tym, że zapalenie pęcherza jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kobiet w ciąży. Stan zapalany może bowiem zagrozić życiu lub zdrowiu płodu. W niektórych przypadkach może również dojść do wcześniejszego porodu. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, u których występuje cukrzyca ciążowa, ponieważ są one narażone na o wiele bardziej na wystąpienie zapalenia dróg moczowych.

Jak unikać zapalenia pęcherza

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak więc unikać zapalenia pęcherza? Warto zacząć do picia dwóch litrów wody dziennie, co ułatwi płukanie pęcherza i cewki moczowej. Powinniśmy również unikać wstrzymywania oddawania moczu, ponieważ bakterie w nim zawarte mogą zacząć się namnażać. Warto zachować ponadto właściwą higienę, podmywając się dwa razy dziennie bieżącą wodą. Warto również o tym pamiętać pod odbytym stosunku płciowym. Dobrym sposobem jest również picie soku z żurawiny, który utrudni bakteriom przyleganie do błon śluzowych w drogach moczowych.

Leczenie zapalenia pęcherza

Nie zawsze jednak możliwe jest uniknięcie zapalenia. Co zrobić, gdy już do niego dopuścimy? Przede wszystkim należy wybrać się do lekarza, który zleci nam ogólne badanie moczy. Jeśli zakażenia powtarzają się regularnie, to konieczne może być wykonanie posiewu moczu. Jeśli badania wykażą, że rzeczywiście cierpimy na zapalenie pęcherza moczowego, to powinniśmy rozpocząć leczenie farmakologiczne. Najczęściej stosowaną substancją jest w takich przypadkach furazydyna, popularnie nazywana furagina. Wiele preparatów, które ją zawierają jest dostępnych bez recepty. Lekarz może przepisać nam większą dawkę, na którą recepta będzie już wymagana. W ostrzejszych przypadkach konieczne może być zastosowanie antybiotykoterapii. Jeśli tak się stanie, to warto pamiętać o stosowaniu probiotyków. Jeśli ból jest intensywny, to można dodatkowo dołączyć leki rozkurczowe, które go złagodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok