Czy to depresja? Najważniejsze objawy

Statystyki są zatrważające – z depresją zmaga się co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna. Osób chorujących z pewnością jest więcej, jednak część albo nie przyznaje się do swojego stanu, albo myli depresję z tymczasowym pogorszeniem nastroju. Warto więc poznać objawy choroby, by móc podjąć skuteczne leczenie.

Depresja to choroba, która obecnie dotyka przede wszystkim osoby aktywne zawodowo, nierzadko zamożne. Wynika to z faktu prowadzenia życia na wysokich obrotach, szybkiego tempa i stawiania sobie poprzeczki coraz wyżej. Zmęczeni, zestresowani, sfrustrowani, nie zawsze są w stanie podołać wyzwaniu. Nie chcą jednak pokazać swojej słabości, dlatego pracują jeszcze ciężej i jeszcze więcej.

Zobacz także: http://psychoterapia-drzwi.pl/

depresja

Jak rozpoznać depresję?

Depresja niejedno ma imię. Stanowi „zbiór” różnorodnych symptomów, które nie zawsze od razu kojarzone są z chorobą. Czasami objawy można pomylić ze zwykłym zmęczeniem ,wypaleniem zawodowym czy przewlekłym stresem.

Do symptomów, które powinny wzbudzić niepokój należy zaliczyć smutek i przygnębienie połączone z brakiem apetytu. Jest to codzienność dla osób zmagających się z depresją. Człowiek zdaje się funkcjonować jakby w zwolnionym tempie. Dochodzi przy tym do zaburzenia rytmu biologicznego: albo mają problemy ze spaniem i szybko budzą się po nieprzynoszącym wypoczynku śnie, albo przesypiają kilkanaście godzin, śpiąc często w ciągu dnia.

Jednak błędem byłoby sprowadzanie objawów depresji wyłącznie do wahań nastrojów. O chorobie może świadczyć także utrata radości życia i wszelkich zainteresowań. Człowiek staje się apatyczny, nic go nie interesuje. Zaniżona zostaje jego samoocena, która tylko potęguje objawy depresji. W efekcie dochodzi do izolowania się od towarzystwa, pojawiają się również myśli samobójcze.

Ponadto do objawów depresji można zaliczyć:

  • trudności w zapamiętywaniu,
  • problemy z koncentracją,
  • dolegliwości ze strony układu krążenia,
  • dolegliwości bólowe.

Są to symptomy, które bywają dość mylące i nie zawsze kojarzone z depresją. Tymczasem zbagatelizowane mogą doprowadzić do poważnego załamania psychicznego.

Osoba z depresją potrzebuje wsparcia

Depresja wymaga leczenia. Dlatego warto udać się do specjalistycznego ośrodka, w którym walka z tą chorobą to codzienność. Odpowiednio dobrana terapia, wsparta farmakologią, pozwala uporać się z problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok