Usługi 3D – zastosowanie w praktyce

Usługi 3D stają się coraz bardziej popularne. Coraz częściej znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Do zakresu usług 3D możemy zaliczyć min. profesjonalne skanowanie 3D dla przemysłu, odtwarzanie dokumentacji CAD 2D i 3D, jak i bezstykową kontrole jakości oraz inżynieria odwrócona i modelowanie 3D. Obecnie z usług 3D korzysta wiele instytucji, firm projektowych, a także prywatnych użytkowników. Usługi 3D pozwalają min. na zaprezentowanie i skonfrontowanie pomysłów i koncepcji jeszcze na etapie projektowania.

Profesjonalne skanowanie 3D dla przemysłu

Projektowanie, planowanie i praca nad najmniejszymi elementami. Jest na to doskonały sposób. Skanowanie 3D pozwala na odzwierciedlenie i odrysowanie najmniejszego elementu tworząc jego wierną kopie. Usługa profesjonalnego skanowania znajduje swoje zastosowanie min w motoryzacji, przy remontach silników jak i innych mniejszych detali.

Dzięki temu, że skanować można produkty różnego rodzaju i o różnej wielkości, a także dowolne kształtem, usługi 3D stały się bardzo pożądane. Możliwe do zeskanowania są również elementy które zostały wykonane z materiałów błyszczących oraz przezroczystych jak np. szkło.

Skanowanie 3D umożliwia tworzenie dokumentacji 3D, a także umożliwia przeprowadzenie procesu szybkiego prototypowania.

Odtwarzanie dokumentacji CAD 2D i 3D

Dokumentacja techniczna, projekty nieruchomości czy instalacji. Dzięki usłudze odtwarzania dokumentacji technicznej 2D i 3D, możliwe jest odtwarzanie dokumentacji przy zachowaniu najwyższych standardów projektowych. Oferta ta jest zwykle adresowana do firm oraz instytucji, które poszukują profesjonalnych usług. Z usług odtwarzania dokumentacji korzystają także freelancrzy, designerzy, projektanci oraz konstruktorzy. Dokumentację płaską 2D CAD wykonuje się w oparciu o dostępne rysunki techniczne czy wzorcowy detal elementu. Z kolei dokumentację przestrzenną 3D CAD wykonuje się w oparciu o dostępną dokumentacje 3D i dane otrzymane w procesie skanowania 3D dostarczonego wzorcowego detalu.

Usługi 3D – wykorzystanie

Usługi 3D mogą zostać wykorzystane w różnych gałęziach przemysłu. Korzystają z nich najczęściej, producenci karoserii samochodowej, a także firmy, które zajmują się produkcją części i różnorodnych implantów.

Trójwymiarowe, przestrzenne wydruki, opracowywane są najczęściej na bazie modelu komputerowego, a za jego precyzje wykonania odpowiada dokładność elementów sterujących drukarką, a także materiał, na bazie którego dokonywany jest druk.

Do usług 3D możemy zaliczyć, drukowanie, modelowanie, skanowanie, a także wydruk w technologii SLA i DLP.

Modelowanie 3D

Modelowanie 3D proces tworzenia oraz modyfikacji obiektów trójwymiarowych przy pomocy specjalizowanego programu komputerowego, który dostarcza zestaw niezbędnych narzędzi, a często także zbioru podstawowych figur, które można wykorzystać od razu przy budowaniu obiektów. Rekonstrukcję modelu CAD 3D wykonuje się w oparciu o: pomiar metodami tradycyjnymi uszkodzonego bądź też zużytego modelu wzorcowego; skanowanie 3D dostępnego modelu wzorcowego bądź też jego fragmentów; dostępną techniczną dokumentacje papierową bądź elektroniczną; kombinacje powyższych możliwości. Natomiast projektowanie dodatkowych elementów kompatybilnych z istniejącym modelem CAD wykonuje się w oparciu o: wytyczne zamawiającego; dostępną dokumentacji CAD elementu bazowego; skanowanie 3D dostępnych prototypów bądź też elementów wzorcowych; dostępną technicznie dokumentacje papierową bądź też elektroniczną. Z kolei modyfikację bądź też ulepszenie istniejącego modelu CAD realizuje się w oparciu o: wytyczne zamawiającego tudzież dostępną dokumentacje CAD elementu bazowego.

Inżynieria odwrócona

Inżynieria odwrócona to proces, gdzie na podstawie obiektu rzeczywistego otrzymuje się jego dokumentacje w formie 3D lub 2D. Tutaj możemy wyróżnić: tworzenie parametryczne modelów CAD, tworzenie dokumentacji technicznej skanowanego produktu oraz rekonstrukcje modeli CAD w oparciu o dane uzyskane w procesie skanowania 3D rysunków 2D bądź też szkiców. Dzięki temu możemy przeprowadzić modyfikacje projektu na podstawie istniejącego produktu, a także tworzyć modele CAD obiektów różnej wielkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok