Skąd wziąć adres ip routera?

Skąd wziąć adres ip routera

Sprawdzenie adresu IP routera. Jak odczytać adres IP routera? Rozwiązanie problemu z pozyskaniem adresu IP routera – komputer nie komunikuje się z routerem.

W praktyce większość osób podłączonych do Internetu korzysta z routera, który pozwala rozdzielić sygnał na kilka urządzeń. Czasami zdarza się, że router przestaje prawidłowo działać. Wtedy trzeba go zaktualizować lub skonfigurować, co wiąże się z logowaniem do panelu administratora. Nie każdy wie, jak to zrobić. Wyjaśniamy, gdzie znaleźć IP routera, a także jak się do niego zalogować i zmienić ustawienia!

Jak zalogować się do routera? – Jak sprawdzić adres IP urządzenia?

Zalogowanie do routera jest możliwe po wpisaniu w pasku wyszukiwania w oknie przeglądarki adresu IP urządzenia lub krótkiego adresu domenowego (np. tplinklogin.net).

Większość urządzeń posiada jeden z poniższych adresów:

  • 192.168.1.1
  • 192.168.0.1
  • 192.168.178.1

Jeżeli jednak żaden z nich nie zadziałał, mógł on zostać zmieniony lub dany model jest wyjątkowym egzemplarzem.

Adres IP routera można znaleźć poprzez sprawdzenie adresu bramy sieciowej. Podczas konfiguracji połączenia sieciowego określa się adres IP, a także maskę i bramę sieciową – router, do którego urządzenia w sieci lokalnej wysyłają pakiety. Co to oznacza? Adres IP bramy sieciowej jest po prostu taki sam, jak adres IP routera.

Dowiedz się również: Jak skonfigurować router?

Jak sprawdzić adres IP bramy sieciowej?

Adres IP bramy sieciowej można sprawdzić po otworzeniu konsoli systemowej – wybieramy menu start i wpisujemy polecenie „cmd”, a następnie „ipconfig”. Poniżej wyświetlą się dane bramy domyślnej, wśród których znajduje się adres IP routera.

Adres IP routera można też sprawdzić klikając na aktywne połączenia w zasobniku systemowym. Po wybraniu aktywnego połączenia sieciowego należy wejść w opcję „stan połączenia sieci bezprzewodowej”, po czym kliknąć przycisk „szczegóły”. Adres IP można odczytać z pola „brama domyślna IPv4”.

Co robić, gdy brama domyślna jest pusta – brak komunikacji z routerem

Zdarza się, że chociaż router jest fizycznie podłączony do komputera, urządzenia nie mogą się prawidłowo skomunikować. Oznacza to, że komputer nie otrzymuje adresu IP, maski ani bramy. W takiej sytuacji router najprawdopodobniej ma wyłączoną opcję DHCP, przez co nie przydziela dynamicznie adresów IP podłączonym komputerom.

Kiedy nie wiadomo, w jaki sposób router jest skonfigurowany, a komputer nie otrzymuje informacji o bramie sieciowej (jest pusta), można spróbować zastosować pewne rozwiązanie. Powinno się sprawdzić, czy we właściwościach połączenia sieciowego adres IP, brama oraz maska nie zostały wpisane statycznie.

W tym celu należy wejść do folderu Panel sterowania\Sieć i Internet\Połączenia sieciowe, a następnie wybrać aktywne połączenie, klikając opcję „właściwości”. Następnie trzeba wybrać opcję „Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)”, by sprawdzić, czy w obu przypadkach zaznaczono opcję „uzyskaj adres IP automatycznie” oraz „uzyskaj adres serwera DNS automatycznie”.

Po wprowadzeniu zmian powinno się jeszcze raz podłączyć urządzenie do komputera, po czym sprawdzić, czy komputer otrzymuje poprawną informację o bramie sieciowej.

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał, należy zresetować router.

Resetowanie jest bardzo łatwą procedurą, ale powinny ją wykonywać tylko te osoby, które będą później w stanie od nowa przeprowadzić konfigurację. Reset przywraca ustawienia fabryczne, kasując wszystkie wprowadzone zmiany – w tym też nazwę sieci i hasło. Po jego wykonaniu można utracić dostęp do Internetu.

Aby zresetować router, należy znaleźć na nim niewielki otwór podpisany słowem „RESET”. W jego wnętrzu znajduje się przycisk. By go wcisnąć, trzeba skorzystać ze szpilki, cienkiego drucika lub wkładu do długopisu. Po przytrzymaniu go przez kilkanaście sekund diody urządzenia powinny zamigotać. Wtedy można ponownie podłączyć urządzenie do komputera i przeprowadzić konfigurację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok