Przewaga CMS nad stronami statycznymi

Systemy CMS posiadają wiele zalet. Główną korzyścią wynikającą z ich użytkowania jest możliwość zarządzania serwisem i treścią prezentowaną na stronie bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Aktywne uczestnictwo w krótkim szkoleniu z zakresu obsługi systemu CMS dostarcza umiejętności samodzielnego aktualizowania stron internetowych. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które posiadają merytoryczną znajomość serwisu, ale nie dysponują wiedzą techniczną na temat aktualizacji kodu strony.

Systemy CMS stanowią bardzo wygodne narzędzia edycji treści, zarządzania strukturą i obróbki graficznej stron internetowych. Niejednokrotnie umożliwiają też budowanie powiązań między stronami. Cechą właściwą każdego CMSa jest możliwość wdrożenia go przy zachowaniu rozdzielności treści strony od sposobu jej prezentacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wszelkie modyfikacje struktury tekstowej bądź struktury wizualnej mogą przebiegać niezależnie od siebie. Przekłada się to na znaczną oszczędność czasu i środków finansowych. Strony internetowe zintegrowane z systemem CMS mogą być rozbudowywane o nowe moduły. Tworzenie bloków kodu HTML wymaga jednak znajomości zagadnień informatycznych i z tego powodu najczęściej jest realizowane przez webmasterów lub programistów.

Jakie systemy są warte polecenia?

Platformy CMS pełnią szereg rozmaitych funkcji. Do ich głównych zadań należy rozdzielenie warstwy tekstowej danego serwisu od warstwy wizualnej. W praktyce oznacza to możliwość edytowania i modyfikacji treści niezależnie od sposobu jej przedstawiania. Czynności związane z redagowaniem treści, tworzeniem grafiki i administrowaniem serwisu mogą przebiegać obok siebie, będąc jednocześnie realizowane niezależnie.

 

Systemy CMS to innowacyjne rozwiązania wykreowane na potrzeby tworzenia i rozbudowywania stron internetowych. Od 1995 roku, a więc od momentu powstania pierwszej oficjalnej wersji systemu zarządzania treścią, pojawiło się wiele alternatywnych CMSów. Do najpopularniejszych można zaliczyć przyjazny dla użytkownika i łatwy w obsłudze WordPress. Wyposażony jest w rozmaite dodatki, pluginy i themes. Jest podstawowym narzędziem pracy dla wielu bloggerów. Przykładem popularnego systemu CMS jest również Joomla! napisany w PHP 5, obsługiwany przez bazę danych MySQL. Wiele osób korzysta ponadto z MediaWiki, MODx, PHPNuke czy też z nowoczesnego i bardzo zaawansowanego CMSa, jakim jest Drupal. Jedna z typologii zakłada podział CMSów uwarunkowany ich zastosowaniem. Na tej podstawie można wyróżnić systemy zarządzania dokumentami, wiedzą, zasobami cyfrowymi, obiegiem treści i treścią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok