Na czym polega badanie jakości powietrza?

Na czym polega badanie jakości powietrza

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Jego wysoka jakość, brak bakterii, kurzy czy alergenów jest szczególnie ważna w przypadku osób, które mają obniżą odporność, czyli na przykład przebywają w szpitalach. Aby zadbać o najwyższą jakość przeprowadza się badania jakości powietrza. Jest to konieczny wymóg również w laboratoriach, a także w niektórych firmach produkujących zaawansowane komponenty komputerowe. Przeczytaj, jak bada się jakość powietrza.

Początki badania jakości powietrza

Historia badania jakości powietrza wcale nie jest taka długa jak mogło by się wydawać. Troska o higienę to w wielu dziedzinach wynalazek dwudziestowieczny. Dzisiaj trudno wyobrazić przeprowadzanie operacji bez kompletnej sterylizacji narzędzi, wszystkich powierzchni na sali, a także powietrza wolnego od wirusów, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Kiedy więc zaczęto badać jakość powietrza?

Początki to oczywiście rozwój broni mikrobiologicznej w czasie wojen światowych. Oznaczało to potrzebę badania jakość powietrza pod kątem szkodliwych substancji i mikroorganizmów. W latach 30 poprzedniego stulecie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zajęły się stworzeniem odpowiednich detektorów, które pomogą im zabezpieczyć żołnierzy, jak i zwykłych obywateli przed niebezpieczeństwem broni mikrobiologicznej.

Tak wyglądały początki. Jak większość współczesnych wynalazków badanie jakości powietrza swoje źródło ma w wojsku. Od czasów wojennych wiele się zmieniło. Przyjrzyjmy się więc współczesnym metodom badania jakości powietrza.

Badanie jakości powierza za pomocą metod mikroskopowych i hodowlanych

Jak łatwo się domyślić, w przypadku metody mikroskopowej badanie przeprowadzone jest na podstawie zdobytych próbek pod specjalnym mikroskopem. W jaki jednak sposób zdobyć próbki do tego badania. Powietrza w danym pomieszczeniu jest przepuszczane przez specjalny filtr zawierający membranę. To właśnie na nim gromadzą się zarówno żywe mikroorganizmy, jak i zanieczyszczenia. Zaletą tej metody jest fakt, że można tu wykryć zanieczyszczenia żywe, jak i martwe.

Możliwe jednak jest zbadanie jedynie żywych organizmów występujących w powietrzu. W takim wypadku na płytce umieszcza się specjalną pożywkę. Po zebraniu odpowiedniej próbki poddaje się ją odpowiedniej inkubacji w nieco wyższej temperaturze niż temperatura otoczenia, by mikroorganizmy mogły się namnożyć. Następnie również wykorzystuje się mikroskop do zliczenia i przeanalizowania zagrożeń obecnych w powietrzu.

Metoda sedymentacyjna – szybka, prosta i tania

Metody szybkie, proste i tanie zawsze zyskują na popularności. Tak jest również w przypadku metody sedymentacyjnej. Warto powiedzieć, że ta metoda posiada jednak swoje wady. Przede wszystkim nie jest możliwe z jej zastosowaniem wykrycie drobnych cząstek aerozolu. Jest ona również nieskuteczna w przypadku wszędzie tam, gdzie występują duże prądy powietrza.

Metoda sedymentacyjna w dużym skrócie polega na tym, by na wysokości metra umieścić płytki z podłożem, na którym w ciągu pół godziny zgromadzą się zarodki mikroorganizmów obecnych w powietrzu. Przez kolejne dwa dni są one inkubowane w odpowiedniej temperaturze, a następnie pozwala się im rosnąć i rozmnażać przez 28 dni. W ten sposób uzyskiwane jest próbka do badania.

Metody z użyciem wysokich prędkości powietrza

Jednym ze stosowanych rozwiązań jest również metoda zderzeniowa, która polega na przepuszczeniu powietrza przez niewielkie szczeliny. Oczywiście powietrzu nadawana jest duża prędkość. W szczelinach znajdują się płytki z pożywką, na których zatrzymywane są mikroorganizmy, jak i zanieczyszczenia. Podobnie, jak w poprzednich metodach tak zdobyta próbka poddawana jest inkubacji. Należy jednak wspomnieć o jednej, istotnej wadzie tej metody. Więcej o badaniu jakości powietrza przeczytasz na stronie specjalistów https://brawent.pl/badania-jakosci-powietrza-poznan/

Jeśli zanieczyszczenie jest zbyt wielkie, to płytki zarastają i nie można ich poddać badaniu.  Dużą prędkość powietrza wykorzystuje się również w przypadku metody ośrodkowej. Na obwodach wentylatorów umieszczona jest pożywka. W trakcie ich kręcenia zbierane są zanieczyszczenia. Dalszy proces badania nie różni się od przedstawionych wcześniej metod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok