Dlaczego systemy zarządzania treścią są tak popularne?

System zarządzania treścią, znany powszechnie jako CMS (Content Management System), to aplikacja bądź zbiór aplikacji internetowych, dzięki której możliwe jest tworzenie, edytowanie oraz rozbudowywanie serwisów www. Aktualizowanie treści odbywa się za pośrednictwem interfejsów, na które można się zalogować przez stronę internetową.

Systemy CMS są bardzo pomocne, a niekiedy konieczne przy tworzeniu stron internetowych. Ich podstawową funkcją jest możliwość oddzielenia warstwy tekstowej od strefy prezentacji i samej aplikacji. Istnienie takiego rozdziału umożliwia swobodę i niezależność przy realizacji poszczególnych zadań przypisanych redaktorom, grafikom i administratorom. Ważną cechą platform CMS jest możliwość dodawania zawartości. Aktualizowanie informacji zawartych na stronie, a także dodawanie nowych treści nie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności i specjalistycznej wiedzy. Każdy z systemów zarządzania treścią obsługuje bazy danych, w których gromadzona jest cała zawartość serwisu. CMSy to bardzo skuteczne narzędzia ułatwiające wykonywanie wszelkich czynności w ramach administrowania daną witryną internetową. Dzięki CMSom możliwe jest tworzenie i obsługa prostych stron i rozbudowanych serwisów www.

Systemy CMS cieszą się współcześnie bardzo dużym zainteresowaniem. O ich popularności przesądza fakt, że zawartość stron internetowych zarządzanych przez CMS można łatwo edytować. Dotyczy to zarówno treści, jak i sposobu jej prezentacji. Stosowanie CMSów ma swoje wady i zalety. W czasach, kiedy posiadanie firmowej witryny internetowej jest pewnego rodzaju wymogiem, często zapomina się, że nie wszystko, co jest funkcjonalne dla jednych, musi być takie dla drugich.

W przypadku systemu CMS problem dotyczy zasadności jego posiadania. Osoby zlecające stworzenie strony internetowej niejednokrotnie nie mają pojęcia, czego tak naprawdę oczekują. Pierwszorzędną kwestią jest zastanowienie się, jakim celom ma służyć dana witryna. W zależności od jej przeznaczenia można rozważyć możliwość rozbudowania jej o system zarządzania treścią. Odradza się wzbogacanie w CMS prostych stron składających się z kilku elementów, które nie wymagają dodatkowo ciągłej aktualizacji treści. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku stron internetowych, które do realizacji założeń polityki danej firmy potrzebują wprowadzania i częstego przetwarzania dużej ilości informacji oraz modyfikowania grafiki. Zarządzanie stronami o rozbudowanej strukturze i wielu podstronach jest o wiele łatwiejsze i efektywniejsze, gdy odbywa się przy wykorzystaniu narzędzi dostępnych w ramach systemu CMS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok