Laweta na autostradzie – ile kosztuje i jak ją znaleźć?

Zdarzenie drogowe jakim jest popsucie się auta lub co gorsza kolizja na autostradzie to zawsze spore przeżycie i niemniej duży stres. Jesteśmy w takich sytuacjach zdecydowanie poddenerwowani i nieraz może powodować to przysłowiową „pustkę w głowie”, co powinno się zrobić w takiej sytuacji, gdzie zadzwonić po pomoc. Niniejszy tekst to dawka przydatnych informacji, które warto sobie przyswoić, by w stresowej sytuacji na autostradzie zachować spokój i odpowiednio sobie poradzić z problemem.

Usterka pojazdu na autostradzie – co robić?

Autostrady z jednej strony się kocha, a z drugiej nienawidzi. To, poza samolotami, najszybszy sposób dotarcia z punktu A do punktu B, ale jednocześnie droga długa, monotonna, ograniczona ekranami dźwiękochłonnymi i stwarzająca morze nerwów podczas awarii, usterki czy kolizji. A to z tego powodu, że nie poradzimy sobie z takimi problemami tak szybko jak na zwykłej drodze krajowej czy wojewódzkiej lub mniejszej- pobocza wąskie, do zjazdów niejednokrotnie dość daleko, naprawa własnoręczna może okazać się ryzykowna pod względem bezpieczeństwa, ciągle miotają nami silne podmuchy wiatru, który generowany jest przez pędzące osobówki i samochody ciężarowe- zdani jesteśmy zdecydowanie na pomoc profesjonalnego autoserwisu.

Jeśli wyczuwamy, że z naszym autem coś zaczyna się dziać (zapalają się kontrolki, zauważamy pojawienie się awarii), niezwłocznie zjechać należy na pas awaryjny autostrady. Kierowca powinien po kolei zaświecić światła awaryjne oraz założyć odblaskową kamizelkę, która musi być na wyposażeniu każdego auta w przypadku takich sytuacji. Kolejny krok ku bezpieczeństwu (swojemu i innych użytkowników autostrady) to ustawienie trójkąta ostrzegawczego- przepisy mówią o postawieniu go minimum 100 metrów za autem, zaleca się jednak zwiększyć ten dystans nawet do 120- 150 metrów. Pomocne mogą okazać się także różne aplikacje internetowe, dzięki którym kierowca może poinformować innych kierowców o utrudnieniach na danym odcinku drogi w związku z usterką- sam kierowca zepsutego auta powinien stać za barierkami bezpieczeństwa. Niezwłocznie wezwać trzeba pomoc, możemy to zrobić z własnego telefonu, możemy też skorzystać z telefonów rozmieszczonych co kilka kilometrów wzdłuż autostrady.

https://pomoc-drogowa-swiecko.com.pl/laweta-swiecko/ laweta swieco

Koszt lawety na autostradzie

W większości przypadków awarii na autostradzie niezbędna jest pomoc lawety, jak np. https://www.laweta-swiecko.com.pl/ (pamiętać należy, iż holowanie jest na autostradach zabronione) Zależnie co jest powodem awarii, pracownik pomocy drogowej może oczywiście spróbować awaryjnie uruchomić auto lub wymienić koło itp., ale istnieje szereg usterek, gdzie konieczne jest ściągnięcie samochodu z autostrady. Jaki będzie potencjalny koszt zabrania auta na lawetę, kierowca dowie się już przez telefon podczas zgłaszania swojego problemu pomocy drogowej. Koszty zabrania auta na lawetę wynoszą średnio w całej Polsce ok. 100 zł za usługę (na terenie miast, niezależnie od ilości kilometrów), a poza miastami do kwoty tej trzeba doliczyć około 2 złote za każdy dodatkowy kilometr. Na koszty lawet wpływają takie kwestie jak jej rozmiar i ładowność, a także wyposażenie dodatkowe jak pasy czy wciągarka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok