Język niderlandzki – wszystko, co musisz wiedzieć, aby się go nauczyć

Język niderlandzki to inaczej język flamandzki czy język holenderski. Coraz większa liczba osób kusi się, by się go nauczyć, a najczęściej wynika to z faktu, iż wielu Polaków wyjeżdża zarobkowo do miejsc, gdzie tego języka używa się jako mowy ojczystej. Co więcej można powiedzieć o języku niderlandzkim i jak się go uczyć, by się go nauczyć?

Gdzie używamy języka niderlandzkiego?

Jeżyk niderlandzki jest jedną z odmian języków germańskich. Językiem tym posługuje się aż 27 milionów ludzi na świecie. Język niderlandzki jest językiem urzędowym w Holandii oraz w Belgii- w Regionie Stołecznym Brukseli oraz w Regionie Flamandzkim. Ale językiem niderlandzkim nie posługuje się jedynie zachód Europy, lecz także te części świata, które niegdyś były holenderskimi koloniami i do których zalicza się: Surinam i dawne Antyle Holenderskie, czyli Curacao, Bonaire, Sint Maarten, Sint Eustatius, Sabie i Arubie. Blisko powiązane z językiem niderlandzkim są języki afrikaans i język fryzyjski.

Obok angielskiego i niemieckiego, język niderlandzki zaliczany jest do języków zachodniogermańskich. Tak duże pokrewieństwo niderlandzkiego oraz niemieckiego wynika z działań niemieckiego plemienia Franków, które żyło niegdyś w delcie Renu, Mozy i Skaldy. Język niderlandzki wyodrębnił się z dialektów dolnofrankońskich języka dolnoniemieckiego, a miało to miejsce na przełomie VII i VIII wieku. Pierwszy teksty napisany w tym języku pochodzi z roku 1100.

Jak uczyć się niderlandzkiego?

Języka niderlandzkiego uczymy się z wielu powodów – a to zamierzamy wyjechać zarobkowo do Holandii, a to marzy nam się stypendium naukowe tamże. Pierwszym krokiem w nauce języka niderlandzkiego jest określenie jakiej jego formy chcemy się nauczyć, jaka będzie nam potrzebna. Język urzędowy, oficjalny to tzw. język standardowy, czyli Standaardnederlands. Sprawa jest o tyle trudna, iż niemal w każdej części Holandii, czasem nawet w każdej z wiosek, mówi się lekko innym dialektem. Jako, że język niderlandzkie należy to grupy języków zachodniogermańskich, jeśli znamy niemiecki lub angielski, dużo prościej będzie nam nauczyć się niderlandzkiego- brzmienie lub zapis wielu słów są często bardzo podobne.

Potrzebujesz tłumaczenia z języka niderlandzkiego? Skorzystaj z pomocy biura tłumaczeń https://supertlumacz.pl/tlumaczenia-niderlandzki/

Form nauki języków obcych jest wiele. Wybrać można chociażby naukę w szkole językowej lub prywatne lekcje z nativespeakerem- jako że język niderlandzki jest wciąż dość mało popularnym, opcja ta dostępna będzie raczej dla mieszkańców większych miast.

Większość z nas wybiera w dzisiejszych czasach naukę za pomocą internetu i jest to także bardzo dobry sposób na poznanie języka, chociażby w stopniu komunikatywnym. Istnieje bardzo dużo pożytecznych stron i platform, a zaliczyć do nich można babbel, altissia, Onlinenederlands, Loecsen, LearnDutch i wiele innych. Często niestety strony nie mają polskiego interfejsu, musimy uczyć się wychodząc bazowo z angielskiego lub niemieckiego.

Jeśli ktoś lubi naukę na faktycznych materiałach- np. na realnych artykułach, to świetna do tego celu będzie strona Nedbox, gdzie wykorzystuje się właśnie takie autentyczne treści i na ich podstawie wykonuje się językowe ćwiczenia. Można wybrać odpowiedni dla siebie poziom trudności oraz typ ćwiczeń językowych.

Profesjonalna pomoc biura tłumaczeń – tylko z https://supertlumacz.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok