Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro – portugalski gracz, występujący na pozycji napastnika, reprezentant Realu Madryt i kadry Portugalii.

Klubową karierę Ronaldo zainicjował w wieku 8 lat, w niewielkim klubie CF Andorinha, gdzie sprzątał jego tata. W wieku 10 lat zainteresowały się nim dwa najpopularniejsze kluby z Madery: CS Marítimo i CD Nacional, ale ostatecznie trafił do Nacionalu, gdzie grał do 2001 r., bowiem w tym roku przeniósł się do Sportingu. W okresie mistrzostw Europy U-17 był monitorowany przez Liverpool i Juventus po tym, jak jego zespół pokonał kadrę Anglii, ale definitywnie przybył do Manchesteru United. W spotkaniu Ligi Mistrzów Manchesteru United z AS Roma (7:1) strzelił swoje pierwsze gole w Champions League. Mistrz Anglii w sezonie 2006/2007 i 2007/2008 z drużyną Manchesteru United.

W sezonie 2007/2008 wraz ze swoją ekipą wygrał Puchar Europy po zwycięskim 6:5 w rzutach karnych finale z Chelsea. Po owym osiągnięciu został wybrany najlepszym piłkarzem Ligi Mistrzów 2007/2008. W 2008 r. został zdobywcą Złotej Piłki magazynu France Football. W czerwcu 2009 Manchester United zaakceptował ofertę kupna Cristiano Ronaldo wniesioną przez Real Madryt. Hiszpański klub zaoferował za gracza 93,2 mln euro. 26 czerwca 2009 Ronaldo został publicznie zakomunikowany nowym futbolistą Realu a tym samym stał się najcenniejszym futbolistą w historii. Na jego prezentacji zjawiło się ponad 80 tys. widzów, co również jest rekordem jeśli idzie o ilość osób na prezentacji jednego zawodnika. Wcześniejszy rekord należał do prezentacji Diego Maradony, którego w Neapolu powitało 75 tys. widzów.

Portugalczyk wziął numer 9 z jakim w Realu występowali m.in. Alfredo Di Stéfano albo Brazylijczyk Ronaldo. W sezonie 2010/2011 Cristiano Ronaldo został zgłoszony do rozgrywek Primera División z numerem 7. W dniu 15 grudnia 2013 r. w Funchal, które jest rodzinnym miastem Ronaldo utworzono muzeum oddane jego karierze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok