Uchwyty dla niepełnosprawnych HiG gdzie są niezbędne?

5-uchwyt-dla-osoby-niepelnosprawnej-higToaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych zajmuje co prawda więcej miejsca niż zwykła kabina i wymaga nieco zachodu, warto jednak o nią zadbać w przestrzeni publicznej, nawet „na zapas”. Lepiej, aby obiekt był maksymalnie przystosowany w trakcie jego budowania lub remontu, niż gdybyśmy mieli potem napotkać kłopoty, kiedy tak banalna przeszkoda uniemożliwia komuś korzystanie z przestrzeni publicznej lub pracę. Bo i ile obyć się bez toalety można podczas zakupów – choć różne niepełnosprawności wiążą się z różnymi problemami i nie zawsze jest to łatwe – o tyle kilka godzin bez możliwości skorzystania z łazienki stwarza jednak poważny problem. Na szczęście dla osób, którym takie rozwiązania są potrzebne, wyposażone w poręcze dla niepełnosprawnych i inne udogodnienia toalety są coraz częściej wymogiem.

Najczęściej stereotypowo myślimy w pierwszej kolejności o ludziach poruszających się na wózku inwalidzkim, gdyż to dla nich korzystanie ze zwykłych urządzeń jest często wręcz niemożliwe, a sprzęty na wysokości przeciętnego dorosłego człowieka – poza zasięgiem. Jednakże uchwyty dla niepełnosprawnych zamontowane w toalecie to ułatwienie też dla innych cierpiących na różne schorzenia, w których można się samodzielnie poruszać, ale jest to utrudnione. Mogą to być przykurcze mięśni, wady kręgosłupa, krótsza noga albo wynikający z choroby niski wzrost lub bardzo osłabiona siła. Także i seniorzy z pewnością skorzystają na takich rozwiązaniach. W dzisiejszych czasach często za bystrym umysłem i aktywnością do późnych lat, także realizowaną poza domem, idzie niestety związane z wiekiem osłabienie mięśni i zwyrodnienia stawów. Zwykłe siadanie i wstawanie jest wtedy sporym wysiłkiem, a jednak starsza osoba chce być samodzielna i nie zamykać się w domu. Poręcze dla niepełnosprawnych ułatwiają wykonywanie podstawowych czynności bezpiecznie i w krótkim czasie.

Rozwiązania takie jak uchwyty dla niepełnosprawnych, siedziska pod prysznic, wanny niepozwalające na bolesny upadek są oczywiście koniecznością w domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna. Dostosowana do jej potrzeb łazienka pozwala na samodzielność, a co za tym idzie także i prywatność w tej przestrzeni.

Ułatwiające poruszanie się oraz utrzymanie równowagi uchwyty, poręcze dla niepełnosprawnych czy inne rozwiązania umieszczone powinny być w taki sposób, aby zarówno osoba mająca kłopot z poruszaniem się, jak i na wózku mogła z nich skorzystać. Ważne jest też zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, umożliwiającej swobodne manewry wózkiem, pomagającym w chodzeniu balkonikiem czy też o kulach. Urządzając łazienkę dla osób, które mają trudności w poruszaniu się, musimy pamiętać, że większa przestrzeń to nie tylko kłopotliwy wymóg, ale i konieczność, aby mogły one wygodnie się po niej przemieszczać i wykonać wszystkie czynności. Na pewno zarówno projektant, do którego się zwrócimy, jak i sprzedawcy w sklepach, kiedy urządzamy sami domową łazienkę, będą w stanie podpowiedzieć nam, jak rozmieścić poręcze i uchwyty oraz jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Dodatkowe informacje przeczytasz na ten temat na https://higieniczny.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok