Jak segregować śmieci dzięki specjalistycznym koszom?

2-stojaki-na-workiTo z pozoru proste pytanie nastręcza problemów wielu ludziom, którzy starają się dbać nie tylko o porządek we własnym domu, ale również o zdrowe środowisko. W jaki sposób połączyć te dwie kwestie? Solidna segregacja zazwyczaj kojarzy się z walącymi się po kuchni luzem plastikowymi butelkami czekającymi na wyniesienie, składzikiem szklanych opakowań i mnóstwem małych woreczków na różne inne odpady. Jest to jednak wyobrażenie równie zniechęcające, co mylne. Bowiem odpowiedzią na postawione wyżej pytanie są dobrze dobrane kosze na śmieci.

Przede wszystkim należy pamiętać o konieczności rozdzielania odpadów. I tak odpady mokre (typowo kuchenne) utylizujemy w jednym pojemniku a plastik, szkło oraz kartony czy papiery w innych. Na staranna segregacje przeznaczamy zatem cztery odpowiednie kosze na śmieci. Wydaje się to kwestia trudna do zorganizowania, zwłaszcza na małych przestrzeniach, jednak to tylko pozory. Nie każdy pojemnik na odpady musi być bowiem nie wiadomo jakiej wielkości. Zamiast na jak największym rozmiarze należy skupić się na wygodzie korzystania z niego.

Największe kosze na śmieci przeznaczamy na odpady ogólne – resztki jedzenia, zabrudzone serwetki czy chusteczki, mokre opakowania i tym podobne. Produkujemy ich najwięcej, więc wybrany pojemnik powinien zmieścić spory worek na śmieci. Są to również odpady najmniej higieniczne i to one najczęściej wydzielają przykre zapachy. Dlatego też, jeśli istnieje taka możliwość, warto zadbać o odpowiednie umieszczenie takiego kosza, na przykład w szafce. Dla większej wygody kosz można podwiesić za uchwyt na wewnętrznych drzwiczkach. Natomiast kosze na śmieci typu papier, szkło czy plastik mogą być mniejszych rozmiarów. Powinny natomiast być nieco szersze, co ułatwi zarówno wkładanie, jak i wyciąganie odpadów. Dla zaoszczędzenia przestrzeni powinno się pamiętać o zgniataniu odpadów, których forma na to pozwala (na przykład kartonów czy plastikowych butelek po napojach). Kosze na śmieci przeznaczone do tego rodzaju odpadów również mogą zostać schowane, choć nie muszą, gdyż estetycznie zamknięte w nich odpady nie powinny zaburzać obrazu otaczającej je przestrzeni.

Dobrze byłoby gdyby wszystkie wybrane kosze na śmieci posiadały pedał do otwierania lub przycisk push. Dodatkowo warto także wybierać worki na odpady posiadające osobne uchwyty do ich wycinania i zawiązywania. Te dwie kwestie mają znaczący wpływ na zachowanie czystości przy wyrzucaniu śmieci, co pozwala użytkownikom uniknąć niepotrzebnego kontaktu z zarazkami. Zapobiega to także brudzeniu samego pojemnika a tym samym jego niszczeniu. Dla ułatwienia segregacji wybrane kosze na śmieci mogą w całości posiadać różne kolory lub po prostu mieć różnobarwne pokrywy.

Właściwie dobrane kosze na śmieci rozwiązują zarówno problem segregacji odpadów, jak i zachowania porządku w domu. Nie należy przy tym zapominać o bardzo ważnej zasadzie, jaka jest systematyczność w wynoszeniu odpadów do odpowiednio oznaczonych zsypów oraz dbałość o czystość własnych pojemników.

Autor: https://www.SmartBin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok