Fotowoltaika – o co w tym chodzi

Ciągle przybywa nam w domu nowych urządzeń elektrycznych, które ułatwiają nam wykonywanie codziennych czynności lub uatrakcyjniają spędzanie wolnego czasu. Jednych używamy od czasu do czasu, inne stale pozostają w systemie stnad-by (czuwanie). Mimo, że są to już urządzenia o wysokiej klasie energetycznej, nasze zużycie prądu stale się zwiększa i zwiększają się rachunki za energię.

Fotowoltaika

To dziedzina zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieni słonecznych. Pierwotnie była wykorzystywana w była w technice kosmicznej, ale jej osiągnięcia szybko znalazły zastosowanie praktyczne. Zadecydowały o tym przede wszystkim względy ekologiczne, ale w dłuższej perspektywie czasu także ekonomiczne. Energia pozyskiwana z promieni słonecznych wielokrotnie przekracza zapotrzebowanie wszystkich mieszkańców Ziemi.

brewa
Źródło: www.brewa.pl – Instalacje fotowoltaiczne

Ekologia

90% zapotrzebowania na energię pokrywana jest ze źródeł konwencjonalnych, czyli takich, które odnawiają się w bardzo długim okresie czasu (kilkadziesiąt do kilku milionów lat). Do głównych źródeł zalicza się węgiel, ropę naftową, gaz ziemny. Ich zasoby są ograniczone, ale przede wszystkim szkodzą środowisku. Kopalnie, rafinerie, elektrownie emitują do atmosfery wiele toksycznych substancji, które negatywnie wpływają na zdrowie ludzi, zwierząt oraz rośliny.

Największy problem nie tylko dużych aglomeracji stanowi smog wywołany głównie pyłami zawieszonymi będącymi efektem spalania węgla. Duże stężenie powoduje trudności z oddychaniem, dlatego widok osób z maską na twarzy nikogo już nie dziwi.

Ekonomia

Najtańszym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej są źródła odnawialne, czyli takie, które odnawiają się bardzo szybko, a ich zasoby są niewyczerpane. Należą do nich słońce, woda i wiatr. Pozyskiwana z nich energia wymaga inwestycji (koszty systematycznie spadają), ale potem jest za darmo i można koszty za energię obniżyć nawet o 70%. To powoduje stosunkowo szybki zwrot inwestycji, a potem jest za darmo.

Wiele państw doceniło znaczenie fotowoltaiki i wprowadziło dofinansowania do realizacji montażu instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok