Czym jest DIY?

Czym jest DIY

Jeśli jesteś twórczy, kreatywny, nie lubisz niczego wyrzucać i masz trochę wolnego czasu? Ten temat powinien Cię zainteresować.

Czym jest DIY?

Do it yourself czyli zrób to sam. Idea DIY jak sama nazwa wskazuje, opiera się na tworzeniu nowych rzeczy samodzielnie, oraz naprawianiu starych, nadając im drugie życie. Nie jest to nowością. Od zawsze tworzyliśmy rzeczy sami. Szczególnie wtedy, kiedy nie były tak powszechnie dostępne, jak teraz. Dziś, kiedy mamy wszystko pod ręką, moda na samodzielność powróciła. Doceniamy trud włożony we własnoręcznie wykonane przedmioty, chętniej je kupując, za dużo wyższą cenę.

Po co robić coś samemu, skoro można to kupić?

Wykonanie czegoś od podstaw, własnymi rękami, daje niesamowitą satysfakcję.Wyjście do sklepu nie wymaga wysiłku. Natomiast prezenty wykonane ręcznie zawsze cieszą bardziej. Nie tyle doceniamy sam prezent, co fakt, że ktoś postarał się i poświęcił swój czas specjalnie dla nas.

Dzięki DIY oszczędzamy pieniądze. Często pozbywamy się ubrań, które są w dobrym stanie, ale po prostu się nam znudziły. A przecież, jeśli nie mamy pomysłu jak sprawić, by wyglądały inaczej, w sieci czeka nas wiele inspiracji. Możemy zacząć od prostych przeróbek, takich jak dodatek naszywek ulubionych zespołów do kurtki czy plecaka, przyszycie koralików do sukienki czy zrobienie dziur w jeansach. Kiedy poczujemy się w tym dobrze, ze starych ubrań, będziemy mogli zacząć tworzyć zupełnie nowe rzeczy. Stara bluza może stać się krótkim topem, a spodnie, spódniczką.

Przez DIY chronimy środowisko. Nie kupowanie nowych rzeczy, tylko naprawianie starych, sprawia, że produkcja śmieci na świecie maleje. Więc zanim pozbędziesz się czegoś, pomyśl, w jaki sposób ta rzecz, może stać się dla Ciebie na nowo użyteczna.

DIY dla domu

Oczywiście DIY nie polega tylko na przerabianiu ubrań. Najbardziej popularnym pomysłem, do stworzenia samemu dla domu, są meble z palet. Palety drewniane wykorzystywane na budowach, są powszechnie dostępne i niedrogie. By stworzyć cały zestaw ogrodowy potrzebujemy jedynie palet, farby (najczęściej białej), kilku narzędzi, rąk gotowych do pracy i wolnego czasu. W ten sposób niskim kosztem, możemy stworzyć swój wymarzony kącik na zewnątrz. Wystarczy dodać poduszki, lampeczki, świece i cieszyć się balkonem jak z okładki katalogu wnętrz.

Gdzie szukać inspiracji?

Jeśli chcemy zacząć naszą przygodę z DIY, ale nie mamy pomysłu od czego zacząć, warto się zainspirować. Najprostszym sposobem będą strony internetowe typu Pinterest czy Zszywka. Czasem znajdziemy tam szczegółową instrukcję, jak się za coś zabrać, a czasem musimy wykazać się własną inicjatywą.

Na portalu youtube znajdują się już specjalne kanały w całości poświęcone wyłącznie tworzeniu. Są one kopalnią inspiracji.

Możemy też skorzystać z katalogów i pomyśleć czy tego co widzimy, jesteśmy w stanie stworzyć sami.

Dobrym pomysłem jest uruchomienie wyobraźni. Warto zerknąć co mamy, a z czego nie korzystamy i co można z tego stworzyć. Kiedy wymyślimy i stworzymy coś sami od podstaw, będziemy mogli napawać się dumą i ogromną satysfakcją ze swojego dzieła. Warto również przejrzeć dostępny asortyment sklepów oferujących przedmioty DIY, jak na przykład https://dekolo.pl/ – wówczas również możemy wpaść na ciekawe pomysły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok