Jaki funkcje musi posiadać skuteczny alarm?

Każdy dom pozostawiony bez opieki jest pokusą dla złodziei, a nawet najkrótsza nieobecność może sprawić, że zostaniemy obrabowani. Jak w takim razie ustrzec się przed włamywaczami? Bardzo dobrym sposobem jest system alarmowy. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę przeglądając oferty?

Specjaliści od zabezpieczeń wciąż spotykają osoby, które myślały, że mieszkają w bezpiecznej dzielnicy i ich dobytkowi nic nie grozi, dopóki nie spotkała ich ta przykra niespodzianka. Nie mniej równie istotnym problemem może być dla nas również rura, która akurat pękła pod naszą nieobecność i sukcesywnie zalewa nam mieszkania. Co prawda tego typu przypadki są bardzo rzadkie, ale się zdarzają. Dzięki zastosowaniu systemów elektronicznych również tej przykrości możemy ominąć.

Systemy alarmowe, jakie zmylą złodzieja

Kiedy wyjeżdżamy z domu z reguły każdy z nas upewnia się, czy wszystkie światła są wyłączone, gaz zakręcony a okna i drzwi pozamykane. Jeśli w domu zamontowane są rolety antywłamaniowe, to oczywiście również je spuszczamy, wierząc, że w skuteczny sposób zapewnią nam ochronę. Oczywiście jest to pewnego rodzaju utrudnienie dla włamywacza, ale sprawny „fachowiec”, w ciągu kilku minut poradzi sobie z zamkami. A dom ze spuszczonymi roletami, w którym nic się nie dzieje przez jakiś czas działa niczym zaproszenie dla włamywaczy. Istnieją jednak systemy alarmowe, które potrafią symulować zachowanie normalnego domownika np. odsuwanie i zasuwanie rolet, włączenie światła itp. Wszystko to oczywiście o losowych porach, tak żeby jeszcze bardziej utrudnić obserwatorom zorientowanie się, że nikogo nie ma w domu.

Automatyczne sterowanie światłem zewnętrznym

Do utrudnienia pracy złodziejom przydaje się też zewnętrzne oświetlenie uruchamiane czujnikami ruchu. Z reguły włamywacze dokonują włamań pod osłoną nocy, zapalające się znienacka światło może skutecznie odstraszyć złodzieja. Jeśli poinformujemy więc zaufanych sąsiadów o naszym wyjeździe, pewnie zwrócą oni uwagę na to, że na naszej posesji dzieje się coś niepowołanego i podejmą interwencję.

Alarmy synchronizowany ze smartfonem

Wraz ze wzrostem popularności smartfonów i rozpowszechnieniem Internetu mobilnego pojawiła się kolejna możliwość na kontrolowanie systemów alarmowych zainstalowanych w naszym domu – bez pośrednictwa agencji ochrony. Zainstalowany w domu system może być wyposażony w moduł komunikacyjny GSM/GPRS/3G lub TCP/IP z funkcjami monitoringu, powiadamiania i zdalnego sterowania. Dzięki tym zaletą możliwe jest kontrolowanie alarmu za pomocą telefony komórkowego, smartfona czy komputera, który ma połączenie z Internetem. Powiadomienie o aktualnym stanie alarmu wysyłane jest za pomocą centrali alarmowej w postaci sms-a.

Oczywiście system w zależności od posiadanych funkcji może alarmować nas nie tylko o włamaniu, ale również o wycieku gazu czy wody lub pożarze.

 

Sterowanie systemów alarmowych za pomocą smsów

Sterowanie systemem alarmowym może odbywać się również za pomocą smsów wysyłanych z telefonu komórkowego. Dzięki temu zastosowaniu można głównie włączać i wyłączać czuwanie, ale niektóre centrale alarmowe posiadają dodatkowe funkcje tj. sterowanie urządzeniami elektrycznymi w domu. Można więc podłączyć do centrali te, które warto móc uruchamiać i wyłączać zdalnie, na przykład oświetlenie, napędy rolet, siłowniki bramy czy okien, elektrozawory odcinające dopływ wody albo gazu.

O działaniu systemu można decydować więc za pomocą telefonu, znajdując się nawet w drugim końcu świata, co zapewnia niesamowitą wygodę i w znaczny sposób zwiększa bezpieczeństwo naszego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok